MAKKABI. Still Standing

Spektakle taneczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 11 maja 2024, 17:00

11 maja o godzinie 17.00 odbędzie się kulminacyjne wydarzenie projektu „Makkabi // Still Standing” z udziałem tancerek Weroniki Pelczyńskiej i Moniki Szpunar oraz uczestniczek warsztatów. Działania choreograficzno-performatywne to kontynuacja powstałego w 2020 roku „Still Standing” – projektu upamiętnienia miejsc związanych z polsko-żydowską historią poprzez ruch i taniec. Tegoroczna odsłona koncentruje się na przestrzeni boiska KS Nadwiślan, dawnej siedzibie klubu sportowego Makkabi.

Pierwsza odsłona Still Standing powstała w odpowiedzi na gorące dyskusje wokół upamiętnienia KL Płaszów. Była próbą podniesienia świadomości na temat lokalizacji, mającą na celu zaangażowanie odwiedzających w dyskusję na temat obecnego stanu i przyszłości tego miejsca. Projekt został pomyślany jako nietrwała, ale powtarzalna interwencja w przestrzeń. Wykonywany corocznie w okolicach Sukkot jest działaniem performatywnym, tanecznym, którego celem jest upamiętnienie miejsc związanych z polsko-żydowską historią, oraz tworzenie przestrzeni do spotkania z nowymi osobami i społecznościami.

Performens eksploruje ciało jako nośnik pamięci tworzące żywą rzeźbę specyficzną dla danego miejsca. Jego twórczynie – Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska oraz Monika Szpunar – angażują kolejne osoby do działania. Antropolożka i dwie tancerki łączą kulturowo-ruchową perspektywę w wydarzenie, będące nie tylko artystycznym widowiskiem, ale również aktywistyczną wypowiedzią ruchową wobec stanu dzisiejszej pamięci.

W tym roku projekt jest skoncentrowany na działaniach wokół terenu dawnego stadionu Makkabi. To tutaj rozgrywały się mecze, toczyły zacięte rozgrywki piłkarskie, wybrzmiewała wrzawa i zgiełk emocji. Uczestnictwo w klubie, jak i jego dopingowanie, było elementem integrującym lokalną społeczność budowało poczucie przynależności. Twórczynie spróbują odtworzyć atmosferę i charakter tego miejsca, nadać mu ponownej żywotności i emocjonalnej radości w miejscu, które przez lata nie zmieniło swojej funkcji, mimo że zmienili się ludzie, którzy spędzają tam czas. Choć żydowska historia – w Polsce, ale też w Krakowie – może kojarzyć się głównie z wojną i Zagładą, to w rzeczywistości opowiada również o tworzeniu  silnych lokalne więzi i aktywizowaniu społeczności. Ambicją projektu jest powrót do tych tradycji, ich zrozumienie oraz pokazanie przeszłości w zupełnie nowych kontekstach – wydobycie zapomnianego dziedzictwa, a przez nie zrozumienie otaczającej nas wielokulturowej rzeczywistości.

Kulminacyjne działanie tego projektu odbędzie się w sobotę, 11 maja o godzinie 17.00 - i potrwa do 18.30. Szerszej publiczności zostaną zaprezentowane efekty wspólnej pracy choreograficzno-performatywnej. Działanie zostanie zakończone wspólnym zawieszeniem tymczasowego baneru w przestrzeni stadionu.

Projekt dotychczas miał swoje odsłony w Krakowie, Warszawie, Lublinie oraz Wilnie. W ubiegłym roku odbyło się działanie performatywne z okazji 80 rocznicy powstania w getcie warszawskim we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Fundacją PERFORM i Mazowieckim Instytutem Kultury. Tegoroczne wydarzenie organizowane jest wspólnie z klubem KS Nadwiślan i Makkabi Warszawa w ramach projektu „MultiMemo: Multidirectional Memory. Remembering for Social Justice”, który FestivALT współrealizuje dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV). Współdofinansowano ze środków miasta Kraków.

 

Wydarzenie jest bezpłatne.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<